O’ NA ABDULHALIK İSMİNİ HIZIR A.S. VERDİ..!

 BABASI ABDÜLCEMİL BATİNİ VE ZAHİRİ İLİMLERDE YÜKSEK DERECELERİ OLAN VE HIZIR A.S. İLE GÖRÜŞÜP SOHBET EDEN BİR ALİMDİR..!

BİR GÜN HIZIR A.S. KENDİSİNE BİR MÜJDEYLE GELDİ ; ” EY ABÜLCEMİL SENİN SALİH BİR OĞLUN OLACAK VE ADINIDA ABDULHALIK KOYARSIN DEDİ..!

BU MÜJDEDEN SONRA BABASI ABDÜLCEMİL BUHARA’NIN GONCDÜVAN KASABASINA YERLEŞTİ. BURADA DÜNYAYA GELEN ÇOCUĞUNA ABDULHALIK İSMİNİ VERDİ..!

ABDULHALIK 5 YAŞINA GELDİĞİNDE İLİM ÖĞRENMESİ İÇİN BUHARA’DA BÜYÜK ALİM HACE SADREDDİN HZ.’LERİNDEN KURAN-I KERİM VE TEFSİR DERSLERİ ÖĞRENMEYE BAŞLADI..!

BİR GÜN OKUMA SIRASINDA ARAF SURESİNİN 55. AYETİNDE ” RABBİNİZE TAZARRU EDEREK ( BOYUN EĞEREK YALVARIN ) VE GİZLİ DUA EDİNİZ “..! MEALİNDEKİ AYETİ KERİME HAKKINDA HOCASINA ;

” EFENDİM, BURDA ” GİZLİ ” DEN KASTEDİLEN NEDİR ? KALP İLE YAPILAN ZİKRİN ASLI NEDİR ? EĞER ZİKİR VE DUA, AŞİKAR SESLİ BİR ŞEKİLDE DİL İLE OLURSA RİYADAN KORKULUR. ARAYA RİYA GİRERSE, LAYIK OLDUĞU ŞEKİLDE ZİKREDİLMEMİŞ OLUR.

ŞAYET KALP İLE ZİKREDERSEM; ” ŞEYTAN İNSANIN DAMARLARINDA KAN GİBİ DOLAŞIR.” HADİS-İ ŞERİFİ GEREĞİNCE, ŞEYTAN BU ZİKRİ DUYAR. NE YAPABİLİRİM BU SORUNUMA BİR ÇÖZÜM BULMANIZI İSTİYORUM…! ” DEDİ.

BÜYÜK ALİM SADREDDİN HZ.’LERİ ,  5 YAŞINDA Kİ BU ÇOCUĞUN KENDİSİNİN BİLE ANLAYAMADIĞI BÖYLE BİR SORUYU SORMASINA HAYRET EDEREK ONA HAYRAN KALDI..!

HACE SADREDDİN HZ.’LERİ, ” EVLADIM ABDÜLKADİR ! BU MESELE KALP İLİMLERİNİN KONUSUDUR, ALEMLERİN RABBİ YÜCE ALLAH AZZE VE CELLE, SANA KALP İLE ZİKRİ ÖĞRETECEK BİR ÜSTADI NASİP EDER BU SORUNUN HALLEDİLMİŞ OLUR DEDİ..! “

ABDÜLKADİR GONCDÜVANİ HZ’LERİ, HOCASININ BU SÖZLERİ ÜZERİNE KENDİSİNE BU İLMİ ÖĞRETECEK HOCASINI BEKLEMEYE BAŞLADI..!

BİR GÜN HIZIR A.S. YANINA GELEREK ONA SELAM VERDİ VE HAYYUL VE KAYYUM OLAN YÜCE ALLAH AZZE VE CELLE’ Yİ, GİZLİ VE AÇIK ZİKRETMEYİ, ANMA YOLLARINI ÖĞRETİP MANEVİ EVLATLIĞINA KABUL ETTİ..!

HIZIR A.S. ŞÖYLE DEDİ; ” KALBİNDEN LA İLAHE İLLALLAH, MUHAMMEDEN RESULULLAH KELİME-İ TEVHİDİNİ ŞÖYLE ZİKREDERSİN ..! DİYE TARİF ETTİ. ABDÜLHALIK HZ.’LERİ BU TARİFİ BİR DERS GİBİ KABUL EDEREK SESSİZ BİR ŞEKİLDE KALBEN SÖYLEMEYE BAŞLAYINCA MANEVİ MAKAMLARDA DERECELERİ YÜKSELDİ..!

ABDÜLHALIK HZ.’LERİ 12 YAŞINA GELDİĞİ ZAMAN,  HIZIR A.S., YUSUF-I HEMEDANİ HZ.’LERİNİN BUHARA’YA GELDİĞİNİ VE ONDAN İLİM ÖĞRENMESİNİ SÖYLEDİ..!

BU HABERDEN SONRA ABDÜLHALIK HZ.’LERİ HEMEN SİLSİLEYİ ALİYYENİN 8. BÜYÜĞÜ YUSUF-İ HEMEDANİ HZ.’LERİNİN YANINA GİDEREK ONA ÖĞRENCİ OLDU..!

YUSUF-İ HEMEDANİ HZ.’LERİNİN SOHBETLERİYLE, HIZIR A.S. ZİKİR TALİMLERİYLE, ABDÜLHALIK GONCDÜVANİ HZ.’LERİ İLİMDE DERİNLEŞEREK ÇOK YÜKSEK MAKAMLARA ULAŞTI..!

SİLSİLEYİ ALİYYENİN 9. BÜYÜĞÜ OLAN CİHAN HACE ABDÜLHALIK GONCDÜVANİ HZ.’LERİ 5 VAKİT NAMAZINI KABE-İ MUAZZAMADA KILAR TEKRAR BUHARA’YA GERİ DÖNERDİ..!

 6 YOLUN 2. BİLGESİ METE HAN OĞUZKAĞANTÜRK


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s